Šta je potrebno da bi neko mjesto dobilo status grada? Ovo su primjeri iz Evrope
Da bi neko mjesto postalo grad mora ispoštovati različite kriterije širom Evrope, a definicija grada razlikuje se od države do države. Dok se u Finskoj svako mjesto naziva gradom, u drugim državama to ovisi o brojnim faktorima.
Populacija, odnosno naseljenost na određenom području obično je presudna da bi neko mjesto dobilo status grada, što je slučaj u Norveškoj, Švedskoj, Francuskoj, Grčkoj ili Bjelorusiji.
S druge strane, u definiciji grada prililčno se prepliče i tradicija koja je, naprimjer, glavna vodilja u Njemačkoj. Tradicija igra veliku ulogu i u Ujedinjenom Kraljevstvu, Poljskoj, Italiji, Litvaniji i Španiji.
Pored Finske u kojoj svako mjesto ima status grada, to je djelimično slučaj i u Ukrajini, Rumuniji i Latviji. Ipak, u ovim zemljama je važna i populacija mjesta.
Zanimljivo, Bosna i Hercegovina, Albanija, Estonija i Turska su jedine zemlje u kojima neko mjesto dobiva status grada isključivo na osnovu administrativnih i legislativnih odluka.
Pored populacije, tradicije ili legislative, u pojedinim zemljama gradovi se proglašavaju na osnovu urbanističkih kriterija, što je slučaj u Srbili te dijelom u Poljskoj ili Portugalu.
Mapa objavljena na Redditu izazvala je mnoštvo reakcija.
“Živim u Evropi 33 godine i nisam znao za ovo”, kaže jedan od komentara.